Općina Ljubuški je prošle godine u mjesecu srpnju potpisala Memorandum o suradnji s Antikorupcijskom mrežom u Bosni i Hercegovini – ACCOUNT koja ovaj projekt realizira uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj u Bosni i Hercegovini – USAID.
Zahvaljujući ovim dvjema organizacijama i naravno Centru za građansku suradnju Livno, posebno Asmiru Ormanu, Općina Ljubuški je uspjela izraditi prijedlog Akcijskog plana za borbu protiv korupcije. To je dug i kompleksan proces u kojem nema brzih i jednostavnih rješenja. Potrebno je provoditi kontinuirane aktivnosti pa je s tim ciljem Općina Ljubuški odlučila donijeti Akcijski plan za borbu protiv korupcije za razdoblje 2017.-2021. godine, kojim će se uspostaviti temelj za sustavno i sveobuhvatno djelovanje protiv ove disfunkcionalne pojave.
Na izradi Plana ispred Općine Ljubuški radilo je Povjerenstvo koje je imenovao Općinski načelnik, a ono čine Ankica Šaravanja, Katarina Marić, Andrea Škegro, Toni Radić i Ivana Barišić.
Ankica Šaravanja je prisutnima objasnila plan borbe protiv korupcije koji je izradilo Povjerenstvo. Izradom ovakvog Akcijskog plana Općina Ljubuški se opredijelila za borbu protiv korupcije i stvaranje sustavnih rješenja za učinkovito sprječavanje i suzbijanje korupcije na općinskoj razini, uz uključivanje što većeg broja društvenih aktera, privatnog sektora, organizacija civilnog društva koji će, svako iz svog ugla, dati određeni doprinos.
Ukupni cilj ovog Akcijskog plana je smanjenje korupcije putem kvalitetnijeg normativnog okvira, efikasnije uprave i osnaživanja civilnog sektora.
Plan se sastoji od 6 komponenti, odnosno 6 strateških ciljeva, u okviru kojih su utvrđene mjere koje općina Ljubuški treba poduzeti, zatim aktivnosti koje treba provesti, nositelje tih aktivnosti, rokove u kojima se aktivnosti trebaju realizirati i pokazatelje postignutih rezultata.
- UNAPRIJEDITI STUPANJ ODGOVORNOSTI I PROFESIONALIZAMA RADA OPĆINSKE UPRAVE
- POBOLJŠATI POSTUPAK PLANIRANJA, DONOŠENJA I PROVOĐENJA AKATA I PROGRAMA NA TRANSPARENTAN NAČIN I, UZ SUDJELOVANJE JAVNOSTI
- UNAPRIJEDITI SUSTAVE UNUTARNJE I VANJSKE KONTROLE / REVIZIJE RADA OPĆINSKE UPRAVE
- JAČANJE INTEGRITETA OPĆINSKE UPRAVE; UVOĐENJE I PRIMJENA ETIČKIH STANDARDA
- STVARANJE POTICAJNOG OKRUŽENJA ZA SUDJELOVANJE CIVILNOG I PRIVATNOG SEKTORA U AKTIVNOSTIMA OPĆINSKE UPRAVE
- MONITORING I EVAULACIJA LOKALNOG AKCIJSKOG PLANA
U okviru ovih strateških ciljeva definirane su konkretne antikorupcijske mjere i aktivnosti mjerodavnih tijela Općine, koja su dužna u njihovu realizaciju uključiti civilni sektor, nevladine organizacije i privatni sektor, kao i sve druge zainteresirane skupine i organizacije u lokalnoj zajednici, kako bi se stvorili povoljni uvjeti za organizacijske promjene i izgradnju nove kulture rada i ponašanja u lokalnoj samoupravi.
1. Strateški cilj – UNAPRIJEDITI STUPANJ ODGOVORNOSTI I PROFESIONALIZAMA RADA OPĆINSKE UPRAVE
– Da bismo postigli ovaj cilj potrebno je provesti aktivnosti vezane za usklađivanje i primjenu zakonskih propisa, tako da sve odluke koje se donose na razini Općine budu u formalnoj i materijalnoj suglasnosti s odgovarajućim pravnim aktima na svim razinama vlasti;
– Unaprijediti sustav evaluacije-provjere, što znači izraditi kvalitetne planove rada svih službi Općine, redovito godišnje raditi provjeru postignutih rezultata i početi primjenjivati zakonska rješenja o ocjenjivanju rada svakog zaposlenika.
– Potrebno je uvesti sustav redovitog profesionalnog usavršavanja zaposlenih, dakle identificirati postojeće stanje i donijeti plan obuka sukladno potrebama zaposlenih u Općini.
– Poboljšati opću infrastrukturu, uvesti nove i dalje razvijati postojeće informacijske sustave i općenito stvoriti bolje uvjete za rad.
2. Strateški cilj – POBOLJŠATI POSTUPAK PLANIRANJA, DONOŠENJA I PROVOĐENJA AKATA I PROGRAMA NA TRANSPARENTAN NAČIN I UZ SUDJELOVANJE JAVNOSTI
– Ovdje se prvenstveno misli na mjere kojima će se povećati zainteresiranost javnost za pristup informacijama tijela uprave – promoviranje Zakona o slobodi pristupa informacijama,
– Uspostavljanje mehanizma boljeg komuniciranja s građanima
– Povećanje uključenosti građana u procese donošenja odluka
– Davanje informacija vezanih za postupke javnih nabava
– Praćenje i kontrolu rada uprave i slično.
3. Strateški cilj – UNAPRIJEDITI SUSTAVE UNUTARNJE I VANJSKE KONTROLE / REVIZIJE RADA OPĆINSKE UPRAVE
– Da bi se ova cilj ostvario potrebo je uspostaviti efikasan sustav interne kontrole/revizije u Općini – budući da Općina Ljubuški nema revizora potrebno je provesti proceduru zapošljavanja
– Uključiti javnost- kontrolu od strane građana i drugi subjekata u zajednici
– Zatim uvesti proceduru praćenja izvršenja proračuna od strane Javnosti
– Uvesti sustav praćenja dodijeljenih ugovora i sl.
4. Strateški cilj – JAČANJE INTEGRITETA OPĆINSKE UPRAVE; UVOĐENJE I PRIMJENA ETIČKIH STANDARDA
– Izraditi Etički kodeks za službenike i namještenike i Etički kodeks za izabrane predstavnike i dužnosnike, s ciljem postavljanja jednoobraznih standarda ponašanja javnih službenika.
– Etički kodeks je skup pravila i ponašanja koji sadrži i etička načela, na temelju kojih postupaju državni službenici, namještenici, izabrani predstavnici i dužnosnici prilikom obavljanja službene dužnosti i kojih se moraju pridržavati. Etička načela treba primjenjivati u međusobnim odnosima, te u odnosima prema građanima, u odnosu prema radu, kao i prema državnom tijelu u kojem obavljaju svoju dužnost
– U tom smjeru treba educirati zaposlene i ustrajati na primjeni kodeksa
– Upoznavati javnost s primjenom kodeksa – web stranica Općine.
5. Strateški cilj – STVARANJE POTICAJNOG OKRUŽENJA ZA SUDJELOVANJE CIVILNOG I PRIVATNOG SEKTORA U AKTIVNOSTIMA OPĆINSKE UPRAVE
– Unaprijediti suradnju Općinskog tijela uprave s građanima, NVO i privatnim sektorom u borbi protiv korupcije- putem zajedničkih sastanaka, seminara i radionica predstavnika Općinske uprave s Organizacijama civilnog društva, građanima i predstavnicima privatnog sektora radi upoznavanja sa značajem uključivanja u borbu protiv korupcije.
– Ohrabriti građane/privatnike za prijavljivanje korupcije na općinskoj razini
– Uspostaviti sustav prijavljivanja korupcije
6. Strateški cilj – MONITORING I EVAULACIJA LOKALNOG AKCIJSKOG PLANA
– Uspostaviti lokalni Akcijski plan – usvojiti ga od strane Općinskog vijeća
– Imenovati tim za praćenje provedbe Akcijskog plana za borbu protiv korupcije, sastavljeno od svih ključnih osoba/organizacija u lokalnoj zajednici.
– Pratiti realizaciju mjera i aktivnosti, utvrditi postignute rezultate, podnijeti izvješća o realiziranim i nerealiziranim mjerama i aktivnostima.
– Uspostaviti godišnju nagrade za borbu protiv korupcije – nagrada u vidu priznanja.
Fotografije pogledajte u albumu: