Održana edukacijska radionica/trening za pružatelje turističkih usluga iz Bosne i Hercegovine te Crne Gore na temu „Kreiranje doživljaja i iskustava kulture kroz turizam na primjeru tematskog proizvoda „Putevi povijesti: Austrougarske tvrđave“.
U okviru prekograničnog projekta „Od srednjovjekovnih tvrđava u Hercegovini do austrougarskih tvrđava u Crnoj Gori (FORT-NET)“, financiranog od strane Europske unije, od 2. do 4. 06.2021. godine u Herceg Novom se održala edukacijska radionica/trening za pružatelje turističkih usluga iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, na temu „Kreiranje doživljaja i iskustava kulture kroz turizam na primjeru tematskog proizvoda „Putevi povijesti: Austrougarske tvrđave“.
Radionica, koju je organizirao Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) iz Podgorice (CG), namijenjena je za planinarske i gradske vodiče, turističke agencije i lokalne turističke organizacije iz Boke i Hercegovine. Sudionici radionice su se upoznali sa najnovijim trendovima u kreiranju kulturno-turističkih tura i tehnikama interpretativnog vođenja, u cilju poboljšanja kvaliteta doživljaja i iskustava destinacije.
U toku radionice, prezentirao se jedan od rezultata projekta, budući kulturno turistički proizvod „Putevi povijesti: Austrougarske tvrđave“, koji bi do kraja rujna 2021. godine turističkom tržištu trebali predati crnogorski partneri projekta, CSTI Montenegro i Nacionalna turistička organizacija Crne Gore. Ovim proizvodom će prema potrebama suvremenih turista biti interpretirana europska kulturna i vojna baština, dijelovi obrambenog sustava pogranične tvrđave pored nekadašnje južne austrougarske granice sa Kraljevinom Crnom Gorom u Boki i Trebinju.
Ovaj proizvod je namijenjen domaćim i inozemnim posjetiteljima, zaljubljenicima vojnih tema i povijesti, rekreativcima u prirodi. Za njih je do sada formirano tri od ukupno pet tematskih turističkih puteva sa interpretativnim tablama i turističkom signalizacijom u Boki i Trebinju. Nositelj projekta Grad Ljubuški u partnerstvu sa JU Razvojnom agencijom ŽZH-HERAG na sličan način prezentiraju hercegovačko srednjevjekovno civilno i vojno graditeljsko nasljeđe. Vidljivost zajedničkog proizvoda marketinški će biti ojačana zajedničkom turističkom brošurom, web sajtom i mobilnom aplikacijom. Izvedeni su manji konzervatorsko-restauratorski radovi na Starom gradu Ljubuški koji uključuju zidanje nedostajućih zidova i prsobrana, injektiranje i ojačavanje zidova, te radove na izradi.
Projekat „Od srednjovjekovnih tvrđava u Hercegovini do austrougarskih tvrđava u Crnoj Gori (FORT-NET)“ se provodi u okviru prekograničnog programa Bosna i Hercegovina – Crna Gora, u okviru EU instrumenta pred-pristupne pomoći IPA. Projekat je počeo sa implementacijom 2019. godine i realizira se tokom 24 mjeseca. Ukupna vrijednost projekta je 470.079,65 EUR.
Projekat provodi Grad Ljubuški, u partnerstvu sa Javnom ustanovom razvojne agencije županije Zapadnohercegovačke (HERAG), Centrom za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) iz Crne Gore i Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore (NTOCG).