Jama u Cernu izuzetno je vrijedna, budući da bi protok rijeke koja je otkrivena mogao biti koristan za neko kasnije napajanje i slično. Prilikom istraživanja išli smo 200 metara podzemnim tunelom do jezera, nakon čega smo zaplivali i došli do kraja. Dalje bi trebalo zaroniti s bocama s kisikom, pa se nadam da će se to uraditi prilikom idućih aktivnosti, odnosno istraživanja, kazao je, između ostalog, legendarni alpinist Stipe Božić.
Uz Božića, koji je član Speleološkog društva Špiljar, istraživanju su se pridružili i ostali članovi: Tonći Rađa, Nikola Brnada i Vedran Vrtlar.
Osim podzemne rijeke, pronađeno je najmanje pet starih primjeraka čovječje ribice, kao i ljudski kostur koji je izvađen iz jame.
„Poštovani članovi Gorske službe spašavanja Ljubuški, želimo vam zahvaliti za pruženu asistenciju prilikom spuštanja u jamu Golubinka i profesionalnost prilikom iznošenja dijelova ljudskog kostura. Vaša nesebičnost, hrabrost i predanost službi su neprocjenjivi. Vaše zalaganje i trud za dobrobit, ostavljaju snažan dojam na zajednicu i hvala vam na svemu što činite“, poručili su iz Uprave policije Ministarstva unutarnjih poslova ŽZH.
Grad Ljubuški podržao je akcije istraživanja te će to nastaviti i ubuduće, budući da je riječ o izuzetno vrijednom speleološkom objektu.
Pogledajte videozapis i fotografije koje je novinarki Dnevnog lista Antoneli Marinović Musa ustupio Vedran Vrtlar, jedan od članova istraživačkog tima.