U maslinicima širom Hercegovine ovih je dana živo, jer se obavljaju brojne aktivnosti pred ovogodišnju berbu narednog mjeseca.
Dosadašnje procjene
– Kako se berba bliži, moramo sve pripremiti, a trenutno provjeravam je li maslinama potrebna još jedna zaštita od muhe, a što tretiramo isključivo na ekološki način – kaže nam Josip.
Prema dosadašnjim procjenama, ovogodišnja berba će, govori on, biti vrlo dobra, a pogotovo ih raduje što dolazi u trenutku kada je ekstra djevičansko maslinovo ulje proizvedeno u Hercegovini dobilo zaštićenu oznaku porijekla.
Na taj način su, naglašava Matić, potvrđeni izvornost i kvaliteta maslinovog ulja iz ove regije, a oznaku brenda “Zlatne kapi Hercegovine“ trebat će zaslužiti.
Kakav je kriterij u odnosu na Hrvatsku
– Mislim da su nam kriteriji strožiji nego u Hrvatskoj i neće baš svako od maslinara tek tako moći dobiti tu “markicu“. Trebat će je zaslužiti. To je i za naše kupce značajno, jer će lakše prepoznati pravi i kvalitetan proizvod i zapravo im garantira kupovinu autentičnog proizvoda, a i nama proizvođačima će biti lakše zaštititi se od onih koji patvore ulje – kaže nam Matić.
Smatra da službeno brendiranje hercegovačkog maslinovog ulja ne bi trebalo utjecati previše na njegovu cijenu.
– Trenutno je cijena našeg ulja 35 KM po litru, ponegdje i 40 KM. Vjerujem da će se ta cijena i zadržati – govori Matić.
Kolika je vrijednost hercegovačkog maslinovog ulja, govori činjenica da su prošle godine od 164 uzorka čak 99 zadovoljila uredbe Evropske komisije o ljekovitim svojstvima.
– Upravo je naš sljedeći korak stjecanje evropske oznake, ali i aktivnosti na projektu “Ceste maslinovih ulja“. O tome sam maštao i vjerujem da će biti bolji nego „Vinske ceste Hercegovine“ – ističe ovaj maslinar.