Zanimanje socijalnog radnika, kao stručnjaka koji se bavi proučavanjem i rješavanjem socijalnih problema čovjeka (nezaposlenost, financijske teškoće, sukobi u obitelji, asocijalno ponašanje, angažman oko djece koja su zanemarena ili napuštena…) izuzetno je odgovorno, često i stresno. Kroz razgovor s docenticom Majom Nižić na Studiju socijalnog rada na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, pokušali smo približiti ovu profesiju učenicima završnih razreda srednjih škola.
Promocija struke kroz aktivnosti
-Za studij socijalnog rada studenti se često odlučuju sa željom za pomaganjem drugima, željom za vlastitim rastom, boljim razumijevanjem vlastitih problema i slično. To sve mogu biti dobri razlozi za upis ovoga studija na kojem će se onda takva ljubav prema struci nadograditi po znanjima i vještinama. Međutim, manje dobri motivi za upis ovog studija su, primjerice, činjenica da za upis i studiranje nije potrebno znanje iz matematike ili drugih prirodnih znanosti, kao i sužena mogućnost izbora gdje socijalni rad djeluje kao dobra opcija za postići visoku stručnu spremu. Važno je pri odabiru ovoga studija imati na umu da je zanimanje socijalnog radnika više poziv, nego samo profesija, te da je potrebna ljubav prema ovome poslu kako bi se mogao adekvatno obavljati. Naravno da ljubav nije dovoljna, ali je važan sastojak za kvalitetno obavljanje posla, istaknula je Nižić, koja je na Studijskom centru socijalnog rada u Zagrebu doktorirala 2021. godine.
Zanimanje socijalnog radnika, nadalje je kazala, stresno je zbog niza razloga. Samo neki od njih su: prevelika odgovornost, izloženost kritikama sustava, medija i društva bez prikladnih mehanizama da prikažu svoju stranu priče (radi zaštite prava i interesa korisnika), prvi su na udaru kada su korisnici nezadovoljni pa se ljutnja na sustav i društvo usmjerava na socijalne radnike, preopterećenost količinom administrativnog posla, loši radni uvjeti, nepostojanje supervizije i drugih oblika zaštite mentalnog zdravlja, provođenje zakonskih odredbi koje su često nedorečene ili teško primjenjive, ugrožena sigurnost na radnom mjestu i tako dalje.
-Kao i u svakoj profesiji, ne možemo poreći da u praksi rade dobri i manje dobri socijalni radnici. Na studiju pokušavamo osposobiti studente za kvalitetan rad, prenijeti znanja, vještine i vrijednosti važne za struku, no svatko nosi vlastitu odgovornost kako će to primjenjivati kasnije u praksi. Socijalni radnici mogu učiniti promjene u društvu jer imaju znanja i vještine za pružanje podrške i intervencija pojedincu, grupi, obitelji i lokalnoj zajednici. Nažalost, nisu zastupljeni u dovoljnoj mjeri u svim područjima gdje mogu značajno doprinijeti poput odgojno-obrazovnih i zdravstvenih ustanova. Međutim, postupno se i to mijenja te se nadamo i većim pomacima u budućnosti. U tom smjeru pokušavamo promovirati struku kroz razne aktivnosti na studiju, rekla je Nižić.
Međunarodna znanstvena konferencija
Jedna od tih aktivnosti je i organizacija tribine u lipnju na temu „Socijalni rad u odgojno–obrazovnim ustanovama“ kako bi se informirala šira javnost o tome kakva je uloga socijalnih radnika u društvu i što imaju ponuditi.
-U tom području ne trebaju biti samo važan dio stručnih timova, nego koordinatori koji imaju znanja za izradu individualnih planova za podršku i razvoj čitavom spektru korisnika. Osim toga, važno je spomenuti da Studij socijalnog rada planira u doglednoj budućnosti pokrenuti smjer doktorski studij Socijalni rad u okviru Interdisciplinarnog doktorskog studija na Filozofskom fakultetu u suradnji s Fakultetom za socijalni rad iz Ljubljane, pojasnila je naša sugovornica.
Početkom listopada održat će se i 3. Međunarodna znanstvena konferencija pod nazivom „Dijete u fokusu – suvremeni izazovi pomažućih profesija“. Teme panela su: Suvremeni izazovi u radu s djecom, roditeljima i obitelji, uloga pomažućih profesija u izgradnji inkluzivnog društva za svu djecu, alternativni oblici zbrinjavanja djece te slobodne teme.
Svi učenici završnih razreda srednjih škola, koji su motivirani za stjecanje novih znanja i vještina kojima mogu potaknuti promjene u svojoj okolini i doprinijeti pozitivnim promjenama u životima obespravljenih i ugroženih, pozvani su da iskoriste priliku za postavljanje pitanja o studiju ili struci na online konzultacijama. Nastavnici sa studija bit će svima na raspolaganju u terminima: 24. svibnja u 10 sati, 26. svibnja u 13 sati, 31. svibnja u 10 sati i 2. lipnja u 13 sati putem linka dostupnom na mrežnoj stranici SUM-a.
Piše: Antonela Marinović Musa