Uzgoj ovaca može biti iznimno unosan posao ako se pravilno organizira i vodi s dugoročnom strategijom. Ova grana stočarstva donosi prihode iz više izvora, uključujući prodaju mesa, vune, mlijeka i drugih proizvoda poput ovčjeg sira. S obzirom na sve veću potražnju za domaćim i organskim proizvodima, kvalitetno meso i mliječni proizvodi od ovaca postižu visoke cijene na tržištu. Također, ovce su životinje koje relativno brzo dosežu tržišnu težinu, što omogućuje bržu cirkulaciju kapitala u odnosu na neke druge vrste stoke.
Još jedna velika prednost ovčarstva je to što se ovce mogu uzgajati i na manje plodnim područjima gdje druge vrste stočarstva nisu isplative. One su izdržljive, prilagodljive i mogu se hraniti prirodnom ispašom, što značajno smanjuje troškove hrane. Uzgoj na otvorenom također smanjuje potrebu za skupim objektima i infrastrukturom, čineći ovčarstvo pristupačnijim i za manje proizvođače. Dodatno, postoje razni poticaji i subvencije koje država i Europska unija nude stočarima, što može značajno smanjiti početne troškove i povećati profitabilnost.
Osim primarne proizvodnje, dodatna zarada može doći i iz prerađivačke industrije. Proizvodnja tradicionalnih sireva, vune i prirodnih kozmetičkih proizvoda od ovčjeg mlijeka ili loja može otvoriti vrata specijaliziranom tržištu s visokom dodanom vrijednošću. Turizam vezan uz ruralni razvoj također postaje sve popularniji, pa farme ovaca mogu ostvariti dodatne prihode kroz agroturizam, radionice i prodaju domaćih proizvoda. Sve ove mogućnosti čine ovčarstvo ne samo stabilnim, već i izuzetno unosnim poslom za one koji su spremni uložiti trud i pravilno planirati svoj uzgoj.
Priča iz BiH
Ovo sve dobro zna Marijan Jonjić iz kupreškog sela Zvirnjača u susjednoj Bosni i Hercegovini. On je nedavnom je razgovoru s novinarom Srećkom Stipovićem otkrio kako ima oko 450 ovaca i da odlično živi od svog rada. Osim mlijeka koje prodaje i na koje ostvaruje premiju, on prodaje i pečeno meso, pa čak i ovčje gnojivo koje je sve traženije. Proljetos je sa suprugom upakirao 4000 vreća i na tome zaradio 10.000 eura. Navodi da bi mogao upakirati i 7.000 vreća, ali da nema tko raditi i da ne može pronaći radnika.
“A što ako napuni 200? Bit će 200! A vi nađite nekoga u Bosni tko hoće raditi, a nitko više neće raditi! Svi žele 8 sati i onda kući… Imam i stalak gore kod tora, stavi na stalak, samo trpa i na kraju sveže vezicu”, brzo odgovara Marijan objašnjavajući da dolaze iz Hercegovine kako bi kupili gnojivo od njega, a za koliko ga dalje preprodaju kaže da ne zna.
Ima nasljednika
Marijan sada gradi štalu za 600 ovaca, a nakon toga planira izgraditi klaonicu, kuću za pastire i još mnogo toga. U poslu mu pomažu djeca i supruga Marija, koja sama pomuze 300 ovaca. Na raspolaganju mu je stotine hektara pašnjaka, a već sada polaže sijeno ovcama. To, kako kaže, za njega nije problem jer ima dovoljno sijena za naredne dvije godine. “U Bosni je novac, ne u Njemačkoj”, poručio je Marijan.
“Tko god kaže da u Bosni nema posla, ne govori istinu… Može se raditi i zaraditi…”, dodaje i otkriva da će njegov sin nastaviti ovaj posao. Završio je osnovnu školu i sad će u srednju šumarsku, jedna kći će na Medicinski fakultet, a i druga je odlična učenica.
Vrijedni nasljednik radi sve kao i otac – kosi, vozi traktor, čuva ovce i ne bira posao. Kaže da mu je svaki posao na selu drag. Marijan inače drži pramenke, a kupio je i 20 sjeničkih ovaca koje imaju izuzetno kvalitetno meso.