Danas je u svim osnovnim i srednjim školama na području Županije Zapadnohercegovačke počela nova školska godina. Prvi dan nastave u Ljubuškom prolazi bez problema.
”U školsku godinu 2017./2018. krenut će 869 prvašića na području ŽZH. Najviše ih je u Širokom Brijegu 311, slijedi Ljubuški 214, Posušje 184 i Grude 169,” potvrđeno je za portal Ljubuški portal iz Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke.
Što se tiče Ljubuškog, najviše ih je u Osnovnoj školi Marka Marulića 11, slijedi Osnovna škola Tina Ujevića Vitna 61, a ove godine najmanje u Osnovnoj školi Ivane Brlić Mažuranić 54,” potvrđeno je za Ljubuški portal iz Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke.
Svake godine u školi Marka Marulića bude najviše učenika, a ove ih je godine ih je 15 više nego lani kada je bilo upisano 96 prvašića. Još jedan ohrabrujući podatak je i neznatno povećanje broja prvašića u Vitini, tako je prošle godine tamo bilo 47 i prvi put otkada je škole upisan samo jedan odjel prvašića u centralnoj školi. Jedino je broj prvašića manji za 15 u OŠ Ivane Brlić Mažuranić gdje ih je prošle školske godine bilo upisano 69, piše Ljubuški portal.
Uzbuđeni prvašići su čekali pred školama, gdje su ih učiteljice prozivale kako bi ušli u svoje razrede i upoznali se. Oni malo stariji učenici su kraj praznika dočekali s nešto manje uzbuđenja, ali ponovni susret s prijateljima ipak im je izmamio osmjeh na licu. Danas prvog dana, nastava je uglavnom trajala jako kratko i učenici su dobili rasporede sati i popise potrebnih knjiga, a nakon toga su se uputili u župne crkve na svetu misu gdje se molilo za blagoslov učenika i njihovih učitelja kako bi mogli rasti u znanju, mudrosti i Božjoj milosti.
Većina roditelja je nakon toga otišla u nabavku udžbenika i školskog pribora. Ove godine veliko financijsko olakšanje roditeljima prvašića je to što je Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Zapadnohercegovačke županije donijelo odluku da će svi učenici prvog razreda dobiti besplatne udžbenike iz hrvatskog jezika i matematike. Već sutra nastava se održava normalno, uz raspored koji su učenici dobili.
Policija upozorava vozače na malene pješake
Kao i dosadašnjih godina policija početkom godine provodi svoju akciju kojom će kontrolirati promet u blizini škola te tako želi upozoriti javnosti na djecu u prometu, posebice na prvašiće kojima je to najčešće prvi samostalni kontakt s prometom.Policija će pojačano nadzirati prometnice i raskrižja u blizini škola, kontrolirati brzinu kretanja vozila te sankcionirati nepropisno parkirana vozila na prometnicama u zonama škola, a provodit će se i pojačani nadzor autobusa kojima se organizirano prevoze djeca.
Ekipa Ljubuškog portala svim učenicima, učiteljima te roditeljima učenika sretnu i uspješnu novu školsku godinu u nadi da ćemo zajedničkim snagama omogućiti svakom djetetu razvitak u sredini u kojoj će se osjećati prihvaćeno, voljeno, sigurno i zadovoljno, u sredini koja će djelovati poticajno na razvitak svih njegovih potencijala i gdje će se učenik osposobljavati za samostalan i odgovoran život.