Nova potrošačka košarica i, po običaju, ponovno veći iznos. Jedna prosječna plaća ne može pokriti ni polovinu potrošačke košarice, odricanja su velika, a rješenja je sve manje. Sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za prosinac 2024. iznosi 3114,95 KM. Usporedbe radi, potrošačka košarica za studeni iznosila je 3107,50 KM. Prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH za listopad iznosila je 1415 KM. Minimalna plaća iznosila je 619 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 45,43%, minimalnom tek 19,87%.
Rast cijena
Pritisak na kućni proračun, prema svemu sudeći, neće se smanjiti, a uz sva dosadašnja odricanja, remen se više ne može stegnuti. Dok se čekaju sustavna rješenja, hrana nam postaje luksuz. Samo za troškove prehrane obitelji su u prošlom mjesecu trebale izdvojiti 1368,35 KM. Za razliku od političkih briga – kako najbolje zbrinuti bliske prijatelje i rodbinu, građani BiH svakodnevno se brinu kako preživjeti iz mjeseca u mjesec. Život je sve skuplji, a novčanici sve tanji. Životne namirnice poskupjele su svuda. Luksuza i malih zadovoljstava većina se već odrekla, a život se sveo na kalkuliranje od prvog do prvog. Dok je veći dio Europe osjetio pad cijena osnovnih prehrambenih proizvoda tijekom 2024., građani BiH nastavili su se suočavati s povećanjem troškova života. Iako su cijene mlijeka i brašna zabilježile blagi pad, to nije rezultiralo općim smanjenjem troškova. Cijena kruha nastavila je rasti, dosegnuvši prosječno 3,60 KM po kilogramu u 2024., dok je kilogram svinjetine u studenom iznosio 11,40 naspram 11,30 KM godinu prije. Sličan trend rasta zabilježen je i kod drugih vrsta mesa: piletina je u prosjeku koštala 6,70, a junetina bez kosti 21,40 KM. Cijena maslaca, koji je u studenom 2024. koštao 31,50 KM, ostala je gotovo nepromijenjena u odnosu na godinu prije, dok su margarin i mlijeko zabilježili blagi pad cijena.
Pokrivenost košarice prosječnom plaćom je 45,43%, minimalnom tek 19,87%
Sindikalna potrošačka košarica u BiH za prosinac 2024. godine iznosila je 3114,95 maraka
Samo za troškove prehrane obitelj je u prosincu trebala izdvojiti 1368,35 KM
Nije samo poanta u visokim cijenama nego u neusklađenosti s prihodima stanovništva. I gastarbajteri se čude cijenama u našim trgovinama. – Bila sam u BiH ljetos i za božićno-novogodišnje blagdane i ne znam kako narod ovdje živi. U tih nekoliko mjeseci sve je poskupjelo. Ali sve. Vjerujte mi, neki artikli se po nižim cijenama mogu kupiti kod nas kaže nam sugrađanka koja živi i radi u Njemačkoj. – Veliki broj ljudi radi za oko 1000 maraka. Ne znam kako prežive od plaće do plaće. Šokiram se kad odem u trgovinu. Kupim dvije vrećice stvari i platim 100 maraka. Imate proizvode koji su u Njemačkoj jeftiniji nego u BiH. A gdje su naše, a gdje vaše plaće! Redovito dolazim u BiH i cijene nikad nisu bile veće – kaže nam sugovornica. Time što je ona šokirana ovdje nikog više ne iznenađuje. Pasta za zube, koju smo plaćali dvije marke, sada je tri marke, što je 50 posto skuplje. Podivljale su cijene svemu onom što svaki dan koristimo za higijenu. U nebo su otišle, recimo, cijene dezodoransa i antiperspiranata. Slično je i s gelovima za tuširanje, šamponima, deterdžentima za rublje… Čokolada je jedna od poslastica bez kojih je do sada dan bio nezamisliv, a ovih dana ona je u BiH postala pravi luksuz. Cijene čokolade, koju smo prije plaćali od 2 do 6 KM, porasle su i ponegdje prelaze i 9 KM. Za 100 grama čokolade regionalnih proizvođača, mliječne ili drugih okusa, potrebno je izdvojiti oko 3,60 KM. Za 100 grama Milka čokolade s lješnjacima potrebno je izdvojiti 4,50 KM, a moguće ju je naći za 1,50 – 2 KM na akcijama. Za čokolade od 300 grama regionalnih proizvođača, pa čak i one s rižom, koje su slovile kao jedne od jeftinijih, potrebno je izdvojiti od 9,20 do 9,50 KM. Milka od 300 grama, ovisno o okusima, košta od 5,45 do 9,50 KM. Radi komparacije, u njemačkoj trgovini Milka od 100 grama košta oko 1,50 eura, što je oko 2,93 KM. U hrvatskoj trgovini čokolada iste gramaže košta oko 1,05 eura. Cijena Milke s Oreo keksom od 300 grama u Hrvatskoj je 2,99 eura. Čokolada od 300 grama Noisette košta oko 6,79 eura.
Predviđanja
Prema podacima Eurostata, u zemljama EU 2024. zabilježen je prosječan pad cijena poljoprivrednih proizvoda od 2%. Posebno su pale cijene žitarica (15%), jaja (8%) i mesa peradi (8%). Primjeri iz zemalja poput Finske, gdje su cijene mlijeka pale za čak 12%, te Španjolske i Portugala, svjedoče o ublažavanju inflacijskih pritisaka na tržištu hrane. No, u BiH takvi trendovi nisu prisutni. Unatoč blagom padu cijene mlijeka (s 2,50 KM na 2,30 KM po litri), rast cijena drugih proizvoda neutralizirao je svaki pozitivan utjecaj na kućne proračune. Prema najnovijem kratkoročnom predviđanju koje je objavila Centralna banka BiH, u ovoj godini očekuje se agregirana inflacija (ukupna stopa inflacije u cijeloj državi) u visini od 3,6%, a u 2026. od 3,5%. Pojednostavljeno, predviđa se da će se u 2025. opća razina cijena povećati za 3,6% u odnosu na prethodnu godinu, dok se za 2026. očekuje da će stopa inflacije biti nešto niža, odnosno 3,5%. BiH se suočava s dramatičnim porastom broja građana kojima je potrebna pomoć, posebno u vidu osnovnih životnih potrepština poput hrane, higijenskih proizvoda, ogrjeva i lijekova.