Nešto više od devet mjeseci nakon što su ga djelatnici PNUSKOK-a uhitili na graničnom prijelazu kod Gruda zbog zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, utaje poreza i krivotvorenja službene isprave, splitsko Županijsko državno odvjetništvo podiglo je optužnicu protiv 46-godišnjeg Ivice Bage iz Imotskog i Ivane Vranješ (44) iz Splita.
Uskoro bi se trebalo sastati Optužno vijeće splitskog suda kako bi odlučivalo o potvrđivanju optužnice, no tu se, što se tiče Bagina prisustva na sudu, pojavljuje problem povezan s aktualnom istragom koju on ima protiv sebe u susjednoj BiH, gdje u Tihaljini ima prijavljeno prebivalište, isto kao i u Imotskom.
Bago, naime, ima dvojno, hrvatsko i BH državljanstvo.
Naime, kada je bio uhićen u Hrvatskoj, Bago je, da ne bi završio u istražnom zatvoru zbog opasnosti od bijega, prihvatio odluku suca istrage o jamčevini, odnosno da će se u daljnjem tijeku postupka braniti sa slobode ako uplati 300 tisuća eura jamčevine (dva milijuna i 250 tisuća kuna), što je jedna od najvećih jamčevina koju je splitski sud ikad odredio. U samo nekoliko dana prikupio je novac i uplatio jamstvo te izišao na slobodu.
A onda je početkom srpnja prošle godine postao “zvijezda” akcije SIPA-e (Državna agencija za istrage i zaštitu – op.a.) kodnog naziva “Kings” u svojoj drugoj domovini, i to nakon što je uhićen zajedno s pomoćnikom zapovjednika Granične policije za područje Trebinja Blagojem Milovićem pod optužbama Tužiteljstva BiH za organizirani kriminal, nedopušten promet carinskih proizvoda i zloporabu položaja ili ovlasti.
‘Mozak‘ zločinačke organizacije
Veliki skandal nastao je nakon otkrića da je tom istragom vezanoj za krijumčarenje velikih količina cigareta i alkohola obuhvaćen i tadašnji zamjenik ravnatelja SIPA-e Zoran Galić, kojega se tereti za protuzakonito primanje dara i drugih oblika koristi i zloporabu položaja ili ovlasti, i to za vrijeme kad je bio ravnatelj Granične policije BiH.
Galić je pobjegao u Hrvatsku dan prije početka akcije SIPA-e, a njegova je odvjetnica tvrdila da je na liječenju. Iako je Sud BiH temeljem raspisane međunarodne potrage tražio njegovo izručenje, Županijski sud u Splitu odbio je taj zahtjev, kao i određivanje istražnog zatvora pa se Galić i dalje nalazi na slobodi u Hrvatskoj.
No, zato je Bago završio iza rešetaka bosanskohercegovačkog istražnog zatvora, gdje je proveo gotovo pola godine kada je pušten na slobodu uz mjere oduzimanja putnih isprava i zabrane napuštanja teritorija BiH do okončanja postupka. I sad je nastao problem. Dao je 300 tisuća eura jamstva da će se pojaviti na sudu u Splitu, a ne smije napustiti BiH.
– Čekamo poziv splitskog Županijskog suda za sjednicu Optužnog vijeća pa ćemo tražiti od suda BiH da mom klijentu dopusti napuštanje države samo za tu prigodu odazivanja sudskoj raspravi u Splitu. On ništa ne može napraviti bez odobrenja suda BiH, a moram istaknuti da on nije u bijegu – kazao nam je Bagin odvjetnik Damir Primorac.
Protiv Bage se već jedanaest godina na splitskom Županijskom sudu vodi USKOK-ov postupak u kojem mu se sudi kao “mozgu” zločinačke organizacije koja je prokrijumčarila i prodala najmanje 33.294 šteke cigareta raznih marki, oštetivši državu za više oko sedam milijuna kuna. No, usprkos svemu Bago ima čist dosje, dosad nije nepravomoćno osuđivan.
Najnovija optužnica ŽDO-a tereti ga da je od 1. listopada 2021. do 26. studenoga 2022. u Imotskom i Makarskoj kao direktor firme “Celeritas d.o.o.” Glavina Donja, kako bi sebi pribavio “znatnu protupravnu imovinsku korist” zatražio od Ivane Vranješ, koja je bila voditeljica računovodstva makarske firme “Merlincompany”, da koristeći knjigovodstveni program izrađuje duplikate maloprodajnih fiskaliziranih računa koji su prethodno izdani drugim kupcima za građevinsku robu kupljenu u “Merlincompany”.
Vranješ je originalne račune preoblikovala brišući podatke stvarnih kupaca i neistinito je kao kupca upisivala Baginu firmu, a onda bi takve račune davala njemu. On je 1403 takva računa dostavio knjigovodstvu svoje firme, lažno prikazujući kako je iznose po računima osobno podmirio, pa je tako, smatra ŽDO, neosnovano stvorena obveza firme prema Bagi u ukupnom iznosu od preko milijun i 576 tisuća kuna. Bago je ovo potraživanje od svoje tvrtke iskoristio za prijeboj sa stvarnim njegovim dugom prema firmi za podizanje gotovine s računa, koja je knjižena kao pozajmica direktoru u iznosu od gotovo 261 tisuću eura (1.963.514,05 kuna).
Budući da novac nije utrošio u poslovne svrhe niti je njihovo korištenje pravdao vjerodostojnom knjigovodstvenom dokumentacijom, Bago je svoju firmu oštetio za najmanje 260.758,83 eura.
Poziv Porezne uprave
Nadalje, Bago je, po optužnici, “zavaljao” i državu jer je u gore navedenim lažnim računima stajalo da je obračunat PDV veći od 42 tisuće eura. Naravno, taj su porez po originalnim računima stvamo platili drugi kupci, a Bagina je firma u poslovnim knjigama društva prikazala i ostvarila povrat poreza od države, čime je oštetio državu.
Osim ove “muljaže” s računima, tužiteljstvo sumnja da je sličnu stvar s krivotvorenjem računa izveo i u ožujku 2021. godine, kada je kao fizička osoba u svoje ime kao prodavatelja prodao više stanova, nakon čega je nadležna Porezna uprava pokrenula postupak poreznog nadzora. Kako bi neosnovano pravdao troškove izgradnje stambene zgrade u kojoj se nalaze stanovi koje je prodao, ponovno je “aktivirao” Ivanu Vranješ te je ona svojevoljno izrađivala duplikate maloprodajnih fiskaliziranih računa koji su stvarno izdani drugim kupcima za građevinsku robu kupljenu u firmi u kojoj je radila.
Izdala je tako ukupno 284 računa na iznos od gotovo 100 tisuća eura. Te je račune onda Bago predao svom knjigovođi koji ih je, kao vjerodostojne, poslao poreznicima da bi na osnovu tih računa Porezna uprava smanjila Bagi iznos poreza na dohodak od najmanje 19.908,42 eura.
Bago je prvo djelomično priznao optužbe, a onda kod suca istrage i potpuno. Kazao je da je Ivana supruga njegova prijatelja iz djetinjstva koji ima stare roditelje koji žive u Tihaljini blizu njegove kuće te da bi on, budući da često putuje u BiH, u više navrata njima nosio lijekove i slične potrepštine.
Zato je “nevista”, po Baginim riječima, iz zahvalnosti lažirala račune, nije joj on ništa platio za to. Ti računi su mu trebali budući da je tada izgradio zgradu s 23 stana u Imotskom, dok je prije toga osobno kao investitor zajedno sa suprugom, sinom, majkom i bratom izgradio zgradu u Imotskom sa 16 stanova. Nakon prodaje stanova u ožujku 2021. godine pozvan je u Poreznu upravu, kada su od njega tražili račune za pravdanje troškova pa ih je Ivana napravila na njega osobno.
Optužena Vranješ je u svojoj obrani priznala djela, navela je da je preko supruga upoznala Bagu, na čije je traženje izrađivala duplikate računa. Na prvim krivotvorenim računima je upisivala ime Ivice Bage, njegov OIB i adresu, a ukupno je napravila 1416 takvih računa. Isprintala bi ih i u kuverti davala Bagi kada bi dolazio u Makarsku. Navela je da je svjesna svoje greške, ali je na to pristala iz zahvalnosti prema Bagi, koji im je pomagao nositi lijekove u BiH roditeljima njezina supruga koji žive u Tihaljini kod Gruda. Rekla je i da joj nije davao novac niti je primila kakvu nagradu od njega, a nitko drugi u firmu u kojoj je radila nije znao za ovo.