U Mostaru je predstavljena knjiga “Rat nakon rata 1945.-1951.” autora Hrvoja Mandića, koja donosi prvi historiografski prikaz kaznenih progona jataka hrvatske protukomunističke gerile. Promociju je organizirala Hrvatska kulturna zajednica Troplet.
Knjiga analizira djelovanje komunističkog represivnog aparata protiv jataka koji su pomagali pripadnicima hrvatske protukomunističke gerile. Temelji se na dokumentiranim primjerima represije koju je komunistička vlast provodila i nakon završetka rata.
Prema autoru, komunističke vlasti provodile su progone, mučenja i zatvaranja u kaznionicama poput Ćelovine u Mostaru i Kazneno-popravnog doma Zenica. Mnogi zatočenici nisu preživjeli. Mandić je istaknuo da je na knjizi radio više od deset godina, unatoč tome što su brojni arhivi i dalje nedostupni.
O knjizi je govorio i povjesničar Ante Čuvalo, koji ju je ocijenio kao vrijedno historiografsko djelo, istaknuvši emocije koje nosi te hrabrost žena čija su svjedočanstva također uključena.
Autor je naglasio važnost očuvanja istine od zaborava, navodeći kako još uvijek postoje živući svjedoci te je uputio apel za daljnja istraživanja i svjedočenja.
Osim pregleda kaznenih procesa protiv jataka, knjiga sadrži i popis pripadnika UDBA-e koji su provodili progone, kao i popis jataka po hercegovačkim općinama, uključujući Široki Brijeg, Ljubuški, Posušje, Mostar, Konjic i Čapljinu. Autor je kroz arhivska istraživanja i svjedočanstva rekonstruirao sustav represije, koji je, kako navodi, bio ključan za učvršćivanje komunističke vlasti u ovom dijelu Jugoslavije. Knjiga također predstavlja temelj za potencijalni scenarij dokumentarnog filma na ovu temu.