Primjetno je bilo da se domaća rajčica ove godine na tržištu pojavila kasnije nego ranijih godina. Umjesto početkom druge polovice svibnja na tezge je stigla koncem prošlog mjeseca. S obzirom da je riječ o najzastupljenijoj kulturi, rajčica umnogome kreira sezonu u povrtlarstvu doline Neretve. Značajan dio proizvođača “kraljice povrća” okupljen je oko Poljoprivredne zadruge „Matica“ iz Višića, koja ima pedesetak kooperanata. Sumirajući sami početak sezone Marijan Brajković, direktor Zadruge kaže:
„Rajčica kasni desetak dana, a razlog su vremenski uvjeti, možemo slobodno reći da je ovo jedna godina koju ne pamti nitko ko se bavi ovim poslom. Međutim, biljke su u dosta dobroj kondiciji, berba je počela i tek se zahuktava. Cijena je pristojna s obzirom da roba koja dolazi iz uvoza nije baš jeftina. U ovom trenutku uvozna rajčica teško može preplaviti tržište, tako da početak obećava“, sumira direktor Brajković, te na upit nastavlja li se izvoz koji je u značajnijem obujmu započe prošle godine:
„Postoji nekoliko tvrtki koji od zadrugara uzimaju robu očekujemo da će se to intenzivirati ove godine. Radi se o jednom u svakom smislu vrhunskom proizvodu, čiju proizvodnju smo započeli prije pet, šest godina. Kad tu rajčicu probate tražite je opet. Proizvod je kvalitetan, tržište ga hoće i po svim informacijama koje imamo od kupaca iz Hrvatske, dogodit će se ono što je bilo i ovdje – tražit će se kilogram više dok god bude te robe.
Marijan Brajković – Početak sezone obećava
Dojam je da su vremenske prilike stornirale početak berbe s jedne, međutim s druge strane pogodovale su rastu i razvoju biljaka. Govoreći o toj temi direktor Brajković kaže:
-Vrijeme bez visokih temperatura u ovom razdoblju očito pogoduje rajčicama, primjetno je da je oplodnja bila bolja nego prošlih godina što nam je škola, trebali bi dosta ranije ići u snižavanje temperature zasjenjivanjem plastenika, nego što je do sada bila praksa. Ova situacija je dokaz da rajčica to voli, s druge strane očito je da zrenje kasni, ali ne možete vi imati sve na jednom mjestu poljoprivreda je to, malo što tu egzaktno.
Niže temperature pogodovale oplodnji
Trenutačna cijena domaćih rajčica na veletržnici u Tasovčićima je 2,0 do 3,0 KM, dok se pink sorte cijene od 2,5 do 3,0 KM za kilogram. Na upit što su u rajonu Višića koji je naselje s najviše plastenika u BiH, još sadili direktor Brajković dodaje:
„Devedeset posto proizvodnje u plastenicima otpada na rajčicu pink sorte, uzgoj tzv. kalem na dvije grane. Ima nešto i paprike, uglavnom domaća sorta tzv. čapljinka koja je nezvanični brend kojem teško da druge sorte mogu konkurirati. Ima i proizvođača jagoda, krastavaca, zelene salate…
Domaće kavode na veletržnici u Tasovčićima
-Ne spominjete koštuničavo voće – nektarine, breskve…
-To je dosta u padu. Zadnjih par godina je vidljivo da se ta proizvodnja napušta, iskrčeno je dosta površina pod voćem. Proizvodnja je postala gotovo nemoguća, kasni mrazovi jednostavno uništavaju sav rad, pa proizvodnja postaje bespredmetan, priča bez smisla. Nekad je bila jedna od deset godina s kasnim mrazom, sada je obrnuto. Kad se zareda nekoliko godina s kasnim mrazom uz ogromna ulaganja, ljudi dižu ruke od toga.
Uglavnom nasada bresaka i nektarina u dolini Neretve je sve manje, oni koji su ostali vjerni poljoprivredi traže alternativu, uz ostalo to je i sadnja batata, tikvica… i drugih sigurnijih kultura.
Tekst i foto: Književno-novinarski studio “Musa” – Večernji list
Ocito obecavaju 80% Clanaka o neradnicima i takozvanim usluznim dijelatnostima tek oko 10% clanaka o poljodijelcina same eto da ih se spomene jer treba nam i hrane i vina..