10. travnja 1992. godine Predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman , temeljem Zakona o obrani RH, donio je Naredbu kojom imenuje Generala zbora Janka Bobetka za zapovjednika svih postrojbi Hrvatske vojske na južnom bojištu od Splita do Dubrovnika.
To je dan kada je hrvatski narod pružao otpor Srbočetničkoj agresiji, konkretno bile su se dvije velike bitke Hrvatske vojske na Kupresu i Neretvi. Dva korpusa JNA Kninski i Titogradski postavili su cilj da presjeku jug Hrvatske, kraj Metkovića i Splita. Bitku na Kupresu u predjelu Donji Malovan s Srbočetničkim agresorom vodila je postrojba HOS-a , na čelu s Dušanom Jukićem iz Sinja, a bitku uz Neretvu- Stolove vodio je zapovjednik HOS-a ,Stanko Primorac – Ćane. General zbora Janko Bobetko kao zapovjednik Južnog bojišta izdao je prvu Zapovjed 12/13.04.1992. godine, kojom kordinira postrojbe na Kupreškoj bojišnici i u dolini Neretve HV-HVO-HOS-a. U velikoj borbi postrojbi ZNG-a, HOS-a, spriječen je prelazak četnika i JNA s lijeve na desnu stranu Neretve. 19.04. 1992. godine General zbora Janko Bobetko zapovijeda organiziranje obrane Livna. 25.04.1994.godine general zbora Janko Bobetko daje naredbu zapovjedniku 156. brigade HV., kapetanu korvete Anti Urliću, grupa za protuoklopnu borbu iz Siska, upućuje se u sastav 156 brigade. U knjizi “Sve Moje Bitke” ( 272. str.) general Zbora Janko Bobetko navodi: “Zanimljiv je još jedan detalj, koji ne želim prešutjeti . Kad sam u čapljinskoj bojnoj tražio dragovoljce koji će krenuti prema Domanoviću (preko rijeke Neretve), nitko se nije javio, osim zapovjednika satnije HOS-a, čije je zapovjedno mjesto bilo u Ljubuškom. Pitao sam ga za koje vrijeme može pokrenuti barem vod, ako ne i cijelu satniju. Odgovorio je da to može biti za jedan sat. Dao sam suglasnost i on je doista pokrenuo ojačan vod i pratio oklop do spajanja sa satnijom 4. Gardijske brigade, na Gubavici-Stolac. Poslije je on (Stanko Primorac- Ćane) ušao u sastav Hrvatske vojske i pokazao se vrlo hrabar i častan u svim operacijama u Hercegovini gdje je bio zapovjednik brigade”. Taj detalj general je istaknuo jer su taj dan Hrvati mogli doživjeti nacionalnu katastrofu.
Pomjerene su linije, zauzeta je zračna luka Mostar, obranjen je hrvatski prostor. Satnija HOS-a, koja je ušla u sastav Hrvatske Vojske nosila je oznake HOS-a, na kojima je pisalo “Za Dom Spremni”. 2016 godine organizirana je 25. obljetnica 156. brigade, kroz koju je prošlo oko pet tisuća vojnika, na proslavi nije bilo ratne zastave HOS-a. Da ništa nije slučajno svijedoči podatak da prilikom dodjele odličja zaslužnim pripadnicima 156. brigade, Ivo Josipović kao predsjednik RH., 2013. godine odlikuje redom Bana Jelačića, pukovnika Antu Tonću Mendeša kao ratnog zapovjednika i predsjednika Udruge 156. brigade, odličje je dodijeljeno za iznimno uspješno zapovjedanje postrojbama OS RH. Istina je da je upravo taj zapovjednik odbio naredbu u davanju topničke podrške HOS-ovcima koji su prelazili rijeku Neretvu u pravcu Domanovića, po zapovjedi generala zbora Janka Bobetka. Zapovijed je odbijena uz obrazloženje da on (Mendeš, kao načelnik topništva) ne želi ratovati u drugoj državi. Uslijedio je nečasni otpust iz Hrvatske Vojske. Nakon Vojno redarstvene akcije Oluja, Stanko Primorac Ćane od suboraca predložen je za Red Kneza Domagoja s ogrlicom, temeljem ratnih zasluga (više puta ranjavan), temeljem detalja koje ni Janko Bobetko nije mogao prešutjeti pišući knjigu “Sve moje bitke”, obrazlažući “da se mogla desiti nacionalna katastofa”, da se nije prešla Neretva. Prijedlog za dodjelu odličja Stanku Primorcu Ćani odbijen je od strane komisije – odbora za odličja 156. brigade Hrvatske Vojske, na čelu s Ivanom Glibotom, danas predsjednikom HVIDR-e. Istinski heroj Domovinskoga rata , dragovoljac HOS-a, HV-a, Stanko Primorac Ćane, otac petero djece, danas riješava status dragovoljca, pripadnika Hrvatske Vojske. Odličja koja mu pripadaju nije dobio zahvaljujući titoistima, (Josipović, Glibota, Mendeš i dr.) falsifikatorima Domovinskog rata. Obljetnice slave bez ratne zastave HOS-a, Spomen ploča makarskog HOS-a čeka svoje mjesto na makarskoj rivi, ondje gdje su se HOS ovci prvi put postrojili, prije odlaska na Južno bojište. Simbolično, Predsjednik Republike Hrvatske 10. travnja 1992.godine izdao je pisanu Zapovjed o imenovanju Janka Bobetka zapovjednikom svih postrojbi Južnoga Bojišta.