Humanitarna udruga “Marijine ruke” iz Međugorja već punih 9 godina skrbi o ljudima u potrebi na području Hercegovine.
Udruga se brine o obiteljima u potrebi, koje nemaju dovoljno hrane, higijenskih sredstava, lijekova, odjeće, ali i pomaže u obnovi domova, kao i pronalasku doma za obitelji koje doma nemaju. Osim toga, redovito obilaze staračke domove i djecu s posebnim potrebama, nastojeći doći do sviju kojima je potrebna pomoć.
Samo je to dio humanih aktivnosti kojima su posvećeni članovi i volonteri ove Udruge koji svoje vrijeme nesebično daruju za potrebite. Jedan od njih je i Karlo Šego, volonter koji nas je dočekao u prostorijama Udruge i za portal Jabuka.tv podijelio brojne detalje o njihovom djelovanju.

Karlo Šego
Naš sugovornik nam je objasnio kako se prije više od 10 godina Jakov Čolo stavio na raspolaganje tadašnjem župniku fra Marinku Šakoti koji je imao ideju da se osnuje Ured za potrebite. Taj ured je djelovao tri godine, a kasnije je 2016. godine registrirana Udruga Marijine ruke.
Glavna misija udruge je pomoći svima kojima je pomoć potrebna. Trenutno pomažemo oko 650 obitelji, a imamo 55 volontera, kazao je Šego za portal Jabuka.tv, a potom i opisao dio aktivnosti koje marljivo provode.
Za 650 obitelji mi svaki mjesec dostavljamo pakete s osnovnim životnim namirnicama, pelene za odrasle, neki korisnici dobivaju svaki dan topli obrok. Obilazimo staračke domove, odlazimo u udruge osoba s teškoćama u razvoju, dostavljamo namještaj, odjeću i obuću i sve ono što je potrebno i što mi možemo osigurati korisnicima.
Također smo kroz ovih 9 godina obnovili mnoge domove, od nekih “sitnica” i renoviranja pa do popravaka krovova i ostaloga. Svake zime naši župljani koji su u potrebi dobivaju drva za ogrjev. Svaka tri mjeseca uz recept doktora naši korisnici mogu dobiti sve potrebne lijekove. Trenutno plaćamo za četiri korisnika starački dom te plaćamo pet najamnina za stan, objašnjava Šego za Jabuka.tv.

Foto: Udruga “Marijine ruke”
Važno je spomenuti da “Marijine ruke” pomažu svima, bez obzira na vjeru i naciju, pa tako pomažu brojnim obiteljima u potrebi na području Mostara, Čapljine, Ljubuškog, Stoca, Širokog Brijega.
Udruga je smještena u Međugorju, a u ovom mjestu pomažu 5-6 obitelji, dok najviše njih pomažu u okolnim mjestima, u kojima također imaju svoje volontere. Volontere tako imaju i u Mostaru, Širokom Brijegu, Ljubuškom, a kako je broj korisnika kojima udruga pomaže u porastu, poželjno je uključivanje i novih volontera.
Zbog sve većeg porasta broja korisnika pozivamo sve koji žele volontirati i dati malo svoga vremena, da nam se priključe. Svaki ponedjeljak na redovitom sastanku u 19:00 sati se možete pridružiti kada u ženskom Cenacolu molimo krunicu za sve naše korisnike, volontere i one koji nam pomažu. Svaki volonter dobije popis obitelji koje mjesečno obilazi, a sve ostale aktivnosti koje se pročitaju na sastanku su dobrovoljne, ovisno o tome koliko tko ima vremena na raspolaganju, kaže nam Šego.

Foto: Udruga “Marijine ruke”
A gotovo je bezbroj primjera iz svakodnevnog života u kojima su “Marijine ruke” pozitivno utjecale na ljude u potrebi, a naš sugovornik s nama je podijelio samo neke od njih.
Spomenut ću četiri primjera. Prvi je taj da smo pronašli jednog beskućnika koji je nedaleko od Međugorja živio u šumi. Nažalost, bio je alkoholičar te su ga “Marijine ruke” odvele na psihijatriju gdje je proveo tri tjedna. Kada je završio s terapijama, napravili smo mu montažnu kućicu te mu svaki dan dostavljamo topli obrok, plaćamo račune i sve što mu je potrebno za normalan život, kaže nam volonter Šego.
Drugi primjer, pomogli smo jednom korisniku kupiti slušni aparat. Svaki mjesec dobivamo od njega zahvale i održavamo stalno kontakt s njim.

Foto: Udruga “Marijine ruke”
Zatim, u Mostaru u parku smo pronašli dvije sestre blizanke koje su tada, nažalost, bile smještene na psihijatriju i nakon toga smo im pomogli tako da smo jednu smjestili u zajednicu Cenacolo, a drugu u dom za osobe s poteškoćama u razvoju u Stocu. Moram spomenuti posebno ovu koja živi u zajednici Cenacolo, ona svaki tjedan s nama moli krunicu i dolazi volontirati i na taj način se zahvaljuje Bogu što je sve krenulo u boljem smjeru.
Četvrti primjer, jedan naš korisnik je živio u jako teškim uvjetima te mu je naša udruga omogućila starački dom i prije par tjedana smo ga odveli na operaciju jednoga oka i nakon toga će operirati i drugo. Uvijek smo mu na raspolaganju za plaćanje bilo kakvih terapija kako bi njegovo stanje bilo sve bolje, kaže nam volonter Šego.
U vremenu sve veće inflacije i rastućih troškova života, ni humanitarne udruge nisu pošteđene. Porasli su tako i troškovi Udruge “Marijine ruke”, a koliko “logistike” treba za brigu o 650 obitelji u Hercegovini, možda najbolje ilustrira podatak da tijekom jednog mjeseca trebaju čak 1.300 litara mlijeka kako bi svaka obitelj u paketu s pomoći mogla dobiti po 2 litre mlijeka.
Da svaka obitelj hoće donirati 2 litre mlijeka, nama to puno znači. Dostavljamo u paketima 2 litre mlijeka, 2 kg brašna, jedno ulje, tjesteninu, puru, rižu, osnovne namirnice, kažu nam u Udruzi.
Sve ove plemenite aktivnosti provode zahvaljujući donatorima, uključujući i one iz stranih zemalja.
Naša udruga djeluje uz pomoć donacija, kako domaćih, tako i stranih. Naš rad možete podržati kupovinom hrane, higijene, pelena ili bilo čega što je potrebno u svakoj obitelji, a također i novčanim prilozima. Svaka pomoć je dobrodošla. Važno je spomenuti da u banci u kojoj imate račun možete napraviti trajni nalog tako da mjesečno dajete, recimo, nekoliko maraka, što će svakako dobro doći radu naše udruge, ističe Šego.
Svi oni koji žele podržati rad Humanitarne udruge “Marijine ruke” mogu to učiniti donacijom svakodnevnih životnih potrepština ili uplatom na žiroračun:
- Uplata iz BiH: Raiffeisen bank
- Žiro račun: 1610000163330066
- Uplata iz inozemstva: SWIFT CODE: RZBABA2S
- IBAN CODE: BA391610000163330066
Hvala svim volonterima, donatorima, župljanima, osobama iz okolnih mjesta koji također dolaze volontirati i pomagati. Nije bitna ni dobna granica za biti volonter tako da sve pozivamo koji se žele priključiti, neka nam se pridruže.
Na poseban način hvala svim hodočasnicima koji sve ove godine pomažu u radu i neka vas sve prate ispružene “Marijine ruke”, zaključio je u razgovoru za portal Jabuka.tv volonter Karlo Šego.