Drugo izdanje Etnofesta Didak okupilo je velik broj posjetitelja u Hercegovačkom selu kod Međugorja i još jednom pokazalo kako ovaj kulturno-gastronomski događaj ima sve preduvjete da postane jedna od prepoznatljivih ljetnih manifestacija u Hercegovini.
Festival, čije su idejne začetnice članice Etno skupine Didak, ove je godine prvi put održan tijekom dva dana. Prvi festivalski dan bio je u potpunosti posvećen djeci i obiteljima, dok je druga večer donijela bogat glazbeni, gastronomski i tradicijski program uz više od 25 izlagača.
„Drago mi je što već možemo reći da ovo postaje svojevrsna tradicija. To nam je od početka bio cilj – da festival iz godine u godinu raste, da traje više dana i okuplja sve više ljudi“, istaknula je Ana Krstanović iz Etno skupine Didak.
Od uštipaka i raštike do koktela s hercegovačkim potpisom
Posebnu pozornost posjetitelja privukla je bogata gastronomska ponuda. Na štandovima su se mogli kušati tradicionalni hercegovački uštipci, peksimeti, kajmak, raštika, domaći proizvodi, ali i nešto modernije interpretacije hercegovačkih okusa – poput koktela od višnje, travarice i zove.
Nezaobilazna tema bili su, naravno, hercegovački uštipci.
Tri sugovornice koje zajedno iza sebe imaju više od stotinu godina iskustva u njihovu pripremanju složile su se da su osnovni sastojci jednostavni – brašno, sol i voda. No, oko jednoga dodatka ipak nije bilo potpune suglasnosti.
„Malo loze mora ići“, rekla je jedna od njih, dok su druge ostale pri tradicionalnoj varijanti bez rakije.
Jedna od iskusnih majstorica uštipaka otkrila je kako taj posao radi već gotovo 50 godina.
„Radila sam od restorana do seoskih liga i stadiona. Imam 70 godina, ali i danas pečem. Sinoć sam sama ispekla oko 500 uštipaka“, kazala je.
Uz uštipke, tražila se i tradicionalna hercegovačka raštika pripremljena s junetinom, suhim mesom, krumpirom i tek osnovnim začinima.
Stari zanati još uvijek žive
Festival nije bio samo mjesto dobre hrane i pjesme, nego i prilika za prikaz tradicijskih zanata koji polako nestaju.
Članice HKUD-a Sveti Ante Cim pokazale su proces obrade vune – od pranja i češljanja preko gargašanja do pripreme za predenje na kudjelji.
„Ja sam to naučila od svoje bake. Ovo su čak njezine gargaše koje sam sačuvala. Nastojimo kroz društvo očuvati ono što su radile naše bake jer ne znamo hoće li za nekoliko godina imati tko to pokazivati“, rekla je jedna od članica društva.
Pjesma Čuvarica, Lirona i Didaka
U glazbenom dijelu večeri nastupili su Klapa Liron, Etno skupina Čuvarice, Etno skupina Didak i Tamburaški sastav Ritam, dok je prigodni recital izveo Luka Grbavac.
Članice Etno skupine Čuvarice nisu skrivale oduševljenje organizacijom i atmosferom.
„Iskreno smo iznenađene koliko je sve lijepo organizirano. Ovakvi festivali pokazuju koliko bogatstvo imamo u Bosni i Hercegovini. Drago nam je što mladi ljudi čuvaju i njeguju tradicijsku glazbu“, poručile su.
Posjetitelje su kroz večer vodili Ante Cash i Matej Sunara, čije su dosjetke dodatno pridonijele opuštenoj festivalskoj atmosferi.
Buhač: Didakova snaga neka nam bude smjerokaz
Festival je službeno otvorila predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, istaknuvši kako manifestacija istodobno obogaćuje turističku ponudu i čuva baštinu, običaje i povijesno nasljeđe Hercegovine.
Posebno je podsjetila na fra Didaka Buntića, po kojemu festival i nosi ime.
„Njegova vizija, predanost pozivu, duhovna snaga i snaga da se odupre svim izazovima neka nam budu nadahnuće i smjerokaz za izgradnju naše budućnosti“, kazala je Buhač.
Naglasila je kako je Vlada HNŽ-a od samog početka prepoznala potencijal Etnofesta Didak.
„Brotnjo ima veliki turistički potencijal – svjetski poznato marijansko svetište, vinogorja, vina, plodne oranice i gospodarske uspjehe. Posebno cijenim što se pritom nikada ne zaboravlja vlastiti identitet i tradicija“, poručila je.
Članicama Etno skupine Didak čestitala je na organizaciji festivala i svemu što rade na očuvanju hercegovačke pjesme i običaja, nazvavši ih „ponosom Hercegovine“.
Nova pjesma o fra Didaku Buntiću
Članice Etno skupine Didak već pripremaju i nove projekte.
Najavile su kako bi uskoro trebala biti objavljena njihova nova autorska pjesma posvećena upravo fra Didaku Buntiću, velikom hercegovačkom franjevcu, prosvjetitelju i humanitarcu čije ime skupina i festival nose.
Fra Didakov humanitarni rad i spašavanje tisuća gladne hercegovačke djece ostaju trajna inspiracija organizatoricama.
Hercegovina sve bogatija festivalima
Etnofest Didak uklapa se u sve bogatiju festivalsku scenu Hercegovine. Od Livna i Kupresa do Čapljine i Stoca tijekom ljetnih mjeseci održavaju se deseci manifestacija koje sve češće pokreću upravo mladi ljudi.
Organizatorice smatraju kako Hercegovina raspolaže golemim potencijalom koji tek treba u potpunosti iskoristiti.
„Kad pogledamo naš kamen, krš, stare građevine, glazbu, običaje i hranu, uz malo truda možemo napraviti izvrsne festivale. Hercegovačko selo najbolji je primjer – dovoljan je kamen i dobra atmosfera“, istaknule su sudionice festivala.
Mnoštvo posjetitelja tijekom prve dvije godine pokazalo je kako Etnofest Didak ima svoju publiku i budućnost.
Cilj organizatora je iz godine u godinu okupljati sve više izvođača, obrtnika i proizvođača domaćih proizvoda te na autentičan način približiti hercegovačku baštinu svim generacijama.
Ako se nastavi razvijati sadašnjim tempom, Etnofest Didak mogao bi vrlo brzo pronaći svoje mjesto među nezaobilaznim kulturno-turističkim događajima Hercegovine.















