Hodnja mira redovno se odvija još od 1992. godine na inicijativu njemačkog hodočasnika i zaljubljenika u Međugorje Huberta Liebherra koji je tada sa skupinom od nekoliko stotina hodočasnika krenuo na molitveni hod moleći za mir u tada ratom pogođenoj Hrvatskoj i BiH.
O prvoj Hodnji mira fra Slavko Barbarić ostavio je kratki zapis: „Dana 24. lipnja održana je Hodnja mira i velika grupa hodočasnika, sa sudionicima iz cijelog svijeta i s mnogim domaćima, išla je jedanaest kilometara pješke iz zahvalnosti za jedanaest godina i s molbom za mir. Nakon druge Hodnje, 25. lipnja 1993., njezini sudionici su uputili apel mira svim svjetskim državnicima. U njemu, među ostalim, stoji napisano: „Mi – ujedinjeni s 20 milijuna hodočasnika iz cijelog svijeta – zahtijevamo da poduzmete sve što je moguće da se ovaj rat zaustavi i da se uspostavi mir na Balkanu koji bi bio utemeljen na pravednosti.“














