Za današnje generacije Hercegovaca kojima nisu mrska duža kavanska ćaskanja, nije preporučljivo gledanje facebook stranice – Andrej Vištica Triatlonac. Ljubuški triatlonac Andrej Vištica, na koncu godine ima običaj javnosti koja prati njegove rezultate, podastrijeti godišnji „rad“, piše Dušan Musa u Ljubuškom glasniku, posebnom izdanju Večernjeg lista povodom Dana općine Ljubuški.
U pravom smislu riječi to je znoj, a nema sumnje da povremeno poteče i nešto krvi, a dok je krvi ima i suza. Baš na takvu pomisao navodi „učinak“ za 2016., u kojoj je trenirao 1.118 sati ili nešto više od 47 dana! Pojedinačno na plivanje su otpala 282 sata ili 12 dana, biciklizam 614 sati ili više od 26 dana, a na trčanje 222 sata ili devet dana!
Ništa manje zbunjujuće ne djeluju i sljedeći podaci sa stranice ljubuškog triatlonca, pa je tako najduža plivačka ruta bila 6,6 kilometara, a u jednom danu – dva treninga 9,1 km. Najduži pak, biciklistički trening bio je 220 km sa 3.579 metara vertikalnog uspona, a najduže trčanje, naravno na treningu 34 km! Nakon niza navedenih brojki lokal patriotizmu odani Ljubušaci bi zaključili – “to more samo naš čovik”! Stariji bi kritički primijetili – “kojeg će mu vraga to”? Naravno, skloniji kavanskom ćaskanju i disciplinama koje uz to idu, bi lakonski primijetili – nema ga na listiću.
Jasno svaki tabor ima svoju vizuru, naravno Andrej svoju, jer triatlon nije plaćen sport kao primjerice nogomet. Kad smo ga nakon svečanosti proglašenja najboljih sportaša Ljubuškog prošle godine, pitali ima li – kruha od triatlona, dobro važući dao je slikovit odgovor:
„U odnosu na timske sportove, od triatlona može živjeti relativno mali broj sportaša. Da bi se triatlon moglo zvati profesijom, treba biti u svjetskom vrhu, ali i imati na umu i to da ovaj sport zahtjeva veliku izdržljivost te su potrebne godine da se ta izdržljivost izgradi“, naglasio je najbolji sportaš Ljubuškog za 2015. godinu.
Zanimljivo, Andrej nije krio da mu to priznanje puno znači:
„Iskreno, takvo priznanje nisam očekivao. Kad sam dobio vijest da sam izabran za sportaša Ljubuškog bio sam ugodno iznenađen. Drago mi je da su i u mom rodnom gradu prepoznali trud kojeg ulažem, a posebice da se moji rezultati prate.“
Za bavljenje triatlonom doista treba imati petlju. Mjesec i sedamnaest dana golog treninga, bez nastupa, putovanja… Doista su triatlonci vrijedni divljenja, jer primjerice jedna utrka Ironman serije podrazumijeva 3,8 kilometara plivanja, 180 kilometara vožnje biciklom i 42,2 kilometra trčanja. Pa tko voli neka izvoli.
Na toj stazi izdržljivosti, odnosno svojevrsnom ispitivanju mogućnosti ljudskog organizma Andrej Vištica je ostvario niz dobrih rezultata, osvojio je prva mjesta na Embrunmanu 2015, pa Challenge Vichy 2014., zatim na Europskom prvenstvu u dugom triatlonu 2013. Vichy, Francuska i Ocean Lava Montenegro 2016, drugi je bio na Ironman Welesu, šest puta prvak Hrvatske…
Inače, Andrej Vištica danas profesionalni triatlonac, diplomirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a zbog triatlona napustio je posao u Ericssonu. Zaista posebna biljka je Ljubušak Andrej Vištica.